Kumaş

GİYSİLİK KUMAŞ ALANLAR

Giysilerimiz ne kadar sürdürülebilir? Pek çoğu, yapıldıkları şeyden geliyor. Malzemeler – kumaşlar – insanlığın en eski teknolojilerinden biridir, ancak çoğu “hayvan, bitki veya mineralden” giydiğimiz giysilere, ayakkabılara ve aksesuarlara dönüştürülürken çok büyük miktarda kaynak tüketir.

Parti kumaş alan. Bir kumaşın yaşam döngüsü, yağ, toprak ve sudan pestisitlere, kimyasal maddelere ve boyalara kadar sayısız kaynak kullanır. Bir düşünün: Nasıl olur da kabarık pamuk, yumrulu ahşap ve yapışkan yağ, cildinize iyi gelen ve gününüzü aydınlatan pürüzsüz, yumuşak, renkli kumaşlar haline gelebilir? Ve sonra, o kumaşları sizinkine geçmeden önce manipüle eden tüm eller var. Etik moda yolculuğunuzun neresinde olursanız olun, kıyafetlerinizin, ayakkabılarınızın ve aksesuarlarınızın neyden yapıldığının etkisi hakkında bilgi sahibi olmak (etik olarak yapılmış) kemerinizde bulundurmak için harika bir araçtır.

KUMAŞ ÇEŞİTLERİ SATIN ALINIR

Viskon kumaş alanlar. Her zaman üretime giren yeni malzemeler ve sonsuza dek var olan endüstri standartları için değişen endüstri standartları ile birlikte, hangilerinin etik açıdan mükemmel olduğunu ve bilinçli bir tüketici olarak yatırım yapmaya değer olduğunu anlamaya çalışmanın çok zor olabileceğini biliyoruz. Sizin için dedektiflik çalışması yaptık ve raflarda ve gardırobunuzda bulabileceğiniz çok çeşitli kumaşlar için rehberler yazdık ve bunları burada (ağır ama kullanışlı) nihai malzeme rehberimizde derledik.

Yün Kumaş

parti kumaş alanlar stok kumaş alanlar spot kumaş alanlar iplik alanlar ip alanlar parça kumaş alanlar hurda kumaşa alnlar telef ip alanlar
parti kumaş alanlar stok kumaş alanlar spot kumaş alanlar iplik alanlar ip alanlar parça kumaş alanlar hurda kumaşa alnlar telef ip alanlar

Yün tarihi bir favori ama herkes, özellikle veganlar için değil. Bununla birlikte, (gerçek kumaş açısından) en çevre dostu olanlardan biridir, ancak onu beşinci olarak listelememizin nedeni karbon ayak izinden kaynaklanmaktadır. Yün ile ilgili en büyük sorun, gazlı koyunların neden olduğu metan gazı emisyonlarından kaynaklanmaktadır. Yünün karbon ayak izinin %50’si koyunların kendisinden gelir, ancak diğer taraftan koyunlar genellikle ekilebilir olmayan arazilerde yetiştirilir ve bazı bitki bazlı seçeneklerden daha az kaynak gerektirir.

Şifon kumaş alanlar. Kumaşın kendisi açısından, yün serttir, kırışmaya karşı dayanıklıdır, esnektir ve nemli hissetmeden önce bir ton nemi emebilir. Sıcaktır ve oradaki birçok polyester yapağının yerini alabilir, bu da meydana gelen mikro elyaf dökülmesinin miktarını azaltmaya yardımcı olur. Yün mikro lifleri dünyaya salındığında, doğal olarak biyolojik olarak bozunurlar. Tipik bir pamuklu veya sentetik giysi için 2-3 yıl ile karşılaştırıldığında, bir yün giysinin ortalama ömrü 2-10 yıldır. Yani karbon ayak izi yüksek iken tüketim oranımız diğer kumaşlara göre daha düşük.

Polyester Kumaş

gabardin kumaş alan ham gabardin kumaş alanlar gabardin gabardin ucuz gabardin parça gabardin alan ham gabardin alan parça gabardin alan likralı gabardin
gabardin kumaş alan ham gabardin kumaş alanlar gabardin gabardin ucuz gabardin parça gabardin alan ham gabardin alan parça gabardin alan likralı gabardin

Polyester iplik alanlar en az sürdürülebilir seçenektir, ancak şu anda giyim endüstrisine hakim olan seçenektir (giysilerin %60’ında polyester vardır). Kumaş esnek, dayanıklı, rahat ve bakımı kolaydır ancak ham petrolden üretilmiş plastik bir üründür. Geri dönüştürülmüş polyester, kullanılan yağ miktarını azalttığı (ham polyester üretimi için yılda 9,5 milyar litre yağ) ve atığı azalttığı için biraz daha iyidir, ancak sonunda, bertaraf zamanı geldiğinde yeni polyester ile aynı çevresel etkilere sahip olacaktır.

Polyester kumaş alan her yıkandığında suya bir ton mikro elyaf bırakır ve bu kumaşın kolayca parçalanması veya biyolojik olarak parçalanması mümkün değildir, çünkü ayrışması 200 yıl kadar sürer. Balıklarımız (ve nihayetinde biz, eğer et yerseniz) deniz yaşamının, kendimizin ve okyanusun/dünyanın su yollarının sağlığı için tehlikeli olan bu mikro lifleri tüketir.

Krep kumaş satın alanlar. Birçok marka, giyim hatlarının geri dönüştürülmüş okyanus plastiğinden veya geri dönüştürülmüş su şişelerinden yapıldığını gururla paylaşıyor, ancak giysi su geçirmez olmasını gerektiren bir şey değilse (yağmurluklar, ayakkabılar, mayolar, belirli spor giyim türleri), olmamalıdır.

kumaş alan parti kumaş alan parça kumaş alan spot kumaş alan stok kumaş alan telef kumaş alan kot kumaş alan gabardin kumaş alan
kumaş alan parti kumaş alan parça kumaş alan spot kumaş alan stok kumaş alan telef kumaş alan kot kumaş alan gabardin kumaş alan

Kumaş satın alanlar veya geri dönüştürülmüş polyester elyaflardan yapılabilir. Markaların sizi basit, günlük bir elbisenin veya gömleğin geri dönüştürülmüş plastikten üretildiği için sürdürülebilir olduğuna inandırmasına izin vermeyin.